Tri roky s Larou

Včera (19. 2. 2014) to boli tri roky, čo začalo neše spolužitie s Larou. Lara je fenka, labradorská zmeska s niečím. Vzal som si ju preto, lebo po dlhom mačkovitom období som si povedal, že to nie je až taký zlý nápad.

 

Lara je Záhoráčka. Ľudia z OZ Majme srdce ju vzali z malackej karanténnej stanice. Dnes už takmer isto viem, že nebola týraná. Je bláznivá, tak ušla a žila asi dlho nadivoko. Ale niečo si zažila. Stále si je neistá napriek frontálnej a srdečnej povahe. Asi ju pohrýzol pitbull – má jazvu nad okom a nemá rada túto rasu. A niekto ju isto ovalil tyčou. Spočiatku sa totiž bála palice a doteraz nenávidí manuálne pracujúcich ľudí, na ktorých dokáže aj vyskočiť, aj keď inak je veľmi mierumilovná.

 

Keď Lara ku mne prišla, zmrákalo sa a potom prišlo veľmi zlé obdobie, možno najhoršie v mojom živote. A za fakt, že som ho prežil bez nejakých následkov, musím, okrem iných, poďakovať aj jej. Je totiž dokonalým bojovníkom proti stresu.

 

Vo vzťahu ľudí a psov je niečo archetypálne, jednoduché a zemité. Napokon, to puto vzniklo v časoch, keď ani vzťahy ľudských samcov a samíc neboli komplikované. Pojem láska pravdepodobne neexistoval ani ako mentálna kategória. Wolfgang Goethe, Markíz de Sade, Ingmar Bergmann, Woody Allen mali prísť až o svetelné roky neskôr. Vzťahy a sympatie vtedy na niečo slúžili.

 

Tak aj so psami. Tí vždy chránili ľuďom životy a majetky a ľudia si zasa chránili ich. Na rozdiel od iných zvierat však boli vždy ľuďom partneri, nie poddaní. Neboli ako voly, čo ťahali vozy a pluhy, nie kone, čo vozili bojovníkov. A keď sa potom v našich predkoch ozvali vyššie city, psov neobišli. Tí  boli a sú parťáci. Dík Lara.

 

PS: Lara sa mi zapáčila už na fotoalbume Majme Srdce, bola rezervovaná, ale volal som tej pani čo ju chcela a uprosil som ju, aby som si ju mohol zobrať. Takáto bola, kým prišla ku mne (jej profil v rubrike Domov našli):

 

6. 1. 2011 Larinka je cca 2 ročná fenka kríženca labradora. Nevieme, aký život žila, ale je veľmi bojazlivá, zatiaľ sa nedá ani pohladkať. Možno sa len niekomu stratila a je zmätená alebo pochádza z veľmi zlých podmienok a bola bitá. Ťažko povedať. Potrebuje čas, kým si zvykne a ukáže sa jej pravá povaha. Momentálne je vhodná len k trpezlivému a láskavému človeku.

 

15. 1. 2011 Dnes ma na KS čakalo veľmi milé prekvapenie. Larinka nás nadšene vítala, tešila sa a olizovala nás. Stačilo len pár dní nato, aby získala dôveru k človeku. Teraz je z nej psík, ktorý sa teši z ľudských dotykov a jeho prítomnosti. Je z nej veselá kôpka.

 

12. 2. 2011 Larinka bola pred týždňom kastrovaná. Podarilo sa jej nájsť dočasnú opateru, kde však nemôže ostať dlho. Preto jej urýchlene hľadáme nový domov, aby nemusela späť do KS. Vďaka tejto DO sme sa o Larinke dozvedeli úžasné novonky. Larinka je skvelé psíča, miluje ľudí a aj so psíkmi sa znáša. Má hygienické návyky a v byte nič neničí keď je sama. Rada sa hrá, je aktívna, vhodná skôr na pobyt vo vnútri. Môže aj k odrasteným deťom.

 

19. 2. 2011 Larinka má nový domov v BA.

 

IMG_4074f