Vegetariánska inkvizícia zvíťazila (Svet sa stal bezmäsitou zónou)

František Gyárfáš, Marian Jaslovský, inZine, 23.4.2001

 

Európou sa preháňa vegetariánska inkvizícia. Stáročia koexistovala vegetariánska strava spolu s mäsom v jedlách všetkých rás, kultúr a národov. Niekedy dominovalo jedno, inokedy druhé, avšak žiadna zložka potravy nikdy neprekročila hranicu, za ktorou už kompromis nahrádza segregácia, boj, vyhnanstvo, vykynoženie a smrť.

 

Dnešné vegetariánstvo sa však líši od niekdajšieho tradičného prístupu k jedlu, založeného na miestnej kulinárskej kultúre, gurmánskom vkuse, náboženských preferenciách, či jednoducho ekonomických možnostiach toho ktorého konzumenta. Je ideologické, založené na ideologických tradíciách dvadsiateho storočia, na ich svetovládnych ambíciách, doktrinárstve, netolerancii a absolútnej istote o svojej pravde. Moderné vegetariánstvo preto chápe iné formy stravovania ako nepriateľské ideológie, medzi ktorými musí nastať smrtonosný boj. Pretože ten, kto je mäso, neuznáva ideológiu vegetariánstva, pohŕda ňou a rozvracia jej základy. Ideologické vegetariánstvo sa so živočíšnou stravou nikdy nezmieri. Párok s horčicou a rožok sa ocitli na opačných stranách barikády. Len zopár podozrivých pacifistov sa dodnes pokúša umiestniť ich na jeden tanier.

 

Militantná odnož tohto nového vegetariánstva už roky cvičí bojovníkov, zhromažďuje heslá, transparenty, zakladá tajné skladištia receptov a chystá sa na nevyhnutný boj. Hoci sem tam vyprovokovali väčšiu či menšiu potýčku, nikto ich nebral príliš vážne. Prevaha umiernených všežravcov bola taká evidentná, že sa potýčky museli skončiť kompromisom či ich úplnou porážkou. Vegetariáni sa však nevzdávajú. V tajnosti zakladali svoje pobočky vo všetkých kultúrach, prenikajú do najrôznejších spolkov, infiltrujú rôzne sekty, vychovávajú mládež, korumpujú lekárov, hygienikov, investujú do priemyslu, módy, uzatvárajú spojenectvá s ľavicovými intelektuálmi.

 

Keď vypukla choroba šialených kráv, pochopili aj tí najnechápavejší z vegetariánov, že prišla šanca, aká sa možno nebude už nikdy opakovať. Vzápätí nastupujúca epidémia slintačky a krívačky už bola pre fundamentalistických vegetariánov jasný dôkaz: Toto nemôže byť náhoda. Choroby zvierat a AIDS, ktorý bol pre ortodoxných zástancov monogamie bičom božím, sa ocitli na jednej lodi. Pozícia konzumenta mäsa sa začala podobať jarmu fajčiara v Amerike. Mäsová prohibícia, čo ako ideálny stav pre vegetariánskych aktivistov, sa nedala nastoliť hneď, riešením bol pomalý zákopový boj. Začali sa množiť žaloby na mäsokombináty; ich dôvodom bola najčastejšie rakovina hrubého čreva, nádorové ochorenia konečníka, choroby z vysokého krvného tlaku, infarkty a porážky.

 

Z mäsožravcov sa stala zúrivo potláčaná menšina. V Londýne už prakticky nenájdete reštauráciu, v ktorej na jedálnom lístku sú jedlá z mäsa. Ak máte o takéto jedlo záujem, musíte požiadať čašníka o špeciálny jedálny lístok, ktorý vám ale donesie, iba ak nie je vo vašej spoločnosti neplnoleté dieťa. V takom prípade si bude majiteľ reštaurácie pod hrozbou vysokých pokút žiadať súhlas oboch rodičov, prípadne iných oprávnených osôb.

 

Ešte horšia situácia je v Paríži, kde prvým výnosom socialistického primátora (inak dlhoročného vegetariána) vznikol prísny stravný apartheid. Živočíšna strava smie byť podávaná iba v oddelenej časti reštaurácií, pričom aj prísun tejto poburujúcej stravy nesmie prechádzať cez normálnu (vegetariánsku) časť reštaurácie. Odkedy sa aj do Francúzska preniesla slintačka a krívačka, je každá nevegetariánska reštaurácia povinná zabezpečiť dezinfekčné vane alebo rohože napustené dezinfekčnou látkou, cez ktoré musí prejsť každý hosť pri príchode aj odchode z reštaurácie.

 

Podobná situácia hrozí aj v Nemecku, kde iba hrozba nebezpečnej historickej paralely zabránila prijatiu zákona, podľa ktorého by museli milovníci mäsovej stravy nosiť jasné označenie.

 

Kuchárske knihy musia pri všetkých mäsových receptoch uvádzať aj vegetariánsku verziu. Firma, ktorá ako prvá pochopila nové potreby doby, je McDonald, ktorá klasický hamburger nahradila novým produktom McVeget.

 

Nová situácia sa transparentne prejavila aj vo sfére reklamy. Mäsové výrobky sú všeobecným nariadením Európskej únie vyňaté z povolenej reklamy. V niektorých štátoch úplne zakázali reklamu na mäsové výrobky, mäsokombináty a distribútorov mäsa. Liberálnejšie štáty síce reklamy umožnili, ale bez explicitného zobrazenia zvierat, ich častí mäsových výrobkov. Takmer všade na svete musí byť pri reklame na mäso explicitné upozornenie, že jedenie mäsa spôsobuje smrteľné ochorenia.

 

Avšak už aj druhá strana prijala vyhlásenie vojny a chystá sa na dlhú partizánsku obranu. V Lyone došlo k podpísaniu historického spojenectva medzi prívržencami beafsote, fajčiarmi a pijanmi absintu a prijatiu spoločného postupu. Časť parížskych reštaurácií na protest proti diktatúre asketizmu prijala všeobecnú deklaráciu slobôd, zahrňujúcu slobodu konzumácie mäsa, mäkkých drog a francúzskej pop music, bratstva poživačníkov, bohémov a lenivcov a rovnosti všetkých kalórií. Hnutie nazvané Delikatesse sa začína šíriť po všetkých krajinách Európy a svoju pobočku už otvorilo aj v bratislavskom piatom obvode, kde sídli pod hlavičkou súkromného klubu poskytujúceho erotické služby.

 

Nová situácia zapríčinila rozmach mäsovej kriminality, ktorá spôsobila nečakané situácie. V krajinách s najtvrdšími protimäsovými opatreniami musela polícia umiestniť hliadky okolo útulkov zvierat a manažmenty organizácií pomáhajúcich opusteným zvieratám sa ocitli pod tvrdým tlakom mäsomafie. V niektorých krajinách východného bloku museli zabezpečiť aj policajnú ochranu prosektúr. Čierny trh s mäsom bol, samozrejme, zdrojom obrovských príjmov pre bossov mäsomafie, ale aj cestou rozširujúcou niektorých už takmer zabudnutých parazitov ako pásomnica. Preto museli vycvičiť špeciálnych psov, ktorí na hraniciach vyňuchávali mäsové kontrabandy a treba povedať, že boli oveľa učenlivejší ako ich zvierací kolegovia – špecialisti na drogy.

 

Policajné oddiely takmer vo všetkých štátoch prečesávali vidiek, aby odchytili pokútnych chovateľov domácich zvierat, z ktorých sú zatiaľ vyňaté mačky a psy. Aj u nás na Slovensku nedávno rozvíril hladinu verejnej mienky prípad troch stredoškolákov, ktorým hrozili až trojročné tresty odňatia slobody za nedovolené prechovávanie domáceho zvieraťa – títo dvaja chlapci a jedno dievča sa hrali na ulici s jahniatkom.

 

Najtvrdší propagátori nemäsovej kultúry sú za zakázanie umeleckých diel a produktov pop music, kde sa nejakým spôsobom akcentuje jedenie mäsa a lov (Biela veľryba, Starec a more, Veľká žranica, Lovec jeleňov, Meat Loaf), pretože podľa nich reprezentujú ideológiu, ktorá je zrovnateľná s fašistickou a poukazujú na paralelu bitúnku s koncentračnými tábormi.

 

Zdá sa, že civilizácia sa nezvratne približuje k vegetariánskej kultúre. Tento prechod bude mať nepochybne aj sociologicko-endokrinologické následky: je známe, že mäso obsahuje mužské hormóny a spôsobuje agresívnejšie správanie jednotlivca a naopak, obľúbené potraviny vegetariánov, ako tofu, zvyšujú hladinu estrogénu v tele plodu. Možno sa následkom radikálnej zmeny stravovacích zvyklostí ľudstvo začne posúvať smerom k „ženskej civilizácii“ a matriarchátu. Cui bono? Komu je to na osoh? Kto v svetle týchto faktov spôsobil epidémiu chorôb dobytka? Odpovedí sa však, zdá sa, nedočkáme, ale nie je vylúčené, že heslo „cherchez la femme“ dostane nový, nečakaný význam.