countryCountry je, ktovie prečo, v našich končinách veľmi obľúbené – v obľúbenosti nám môže konkurovať iba Amerika. Preto hudobníci, ktorí sa rozhodli vydať sa na tieto chodníčky, nebudú mať problém. Samozrejme, podmienkou je, aby sa im pri country nevyhadzovali vyrážky, nedostávali záchvaty, alebo neprejavovali nejaké iné príznaky alergických reakcií. Pokiaľ ste so štýlom vyrovnaní, alebo súrne potrebujete peniaze, tak hor sa do zakladania country skupiny.

Budete na to potrebovať niekoľko nástrojov a patričné ošatenie. Šaty vybavíme pomerne jednoducho, isto zoženiete kovbojské klobúky – stetsony, kovbojské čižmy, flanelové alebo džínsové košele a kožené vesty so strapcami. V zásade sa to týka aj ženských členiek skupiny.

S nástrojmi a hudobníkmi, ktorí ich budú obsluhovať, to bude horšie. Hlavne je potrebné vyriešiť problém bendžistu, pretože obsluhovať bendžo nie je elementárna vec, treba vedieť brnkať rýchlo. Najlepšie je zobrať nejakého hudobníka, ktorý už má nejaké skúsenosti – aj za cenu, že bude dostávať vyšší honorár. Potom budeme potrebovať akustickú gitaru, mandolínu, prípadne husle, kontrabas alebo basgitaru. Pokiaľ vás vyhodili z rockovej skupiny a máte elektrickú gitaru, nepredávajte ju, môžete ju použiť. Predajte iba efekty, ktoré skresľujú zvuk na vybudený rockový. Tie naozaj nebudete potrebovať. Aj pri ostatných nástrojoch je dobré zobrať hudobníkov, ktorí sa neúspešne snažili o prienik do rocku a nevyšlo im to. Aspoň ich nebudete musieť učiť základné akordy (iné ako základné sa v country nepoužívajú).

S repertoárom nebudete mať problémy. Dajú sa hrať aj náročnejšie veci – bluegrass či newgrass, ale na to zabudnite. Jednak je to ťažké a u nás to aj tak nikto nechce. V zásade všetky country kapely hrajú to isté, osvedčené tutovky: Greenhorns, Rangers, Michala Tučného, niečo z americkej klasiky. V každom prípade MUSÍ byť Bedna vod whisky, Když si báječnou ženskou vezme báječnej chlap a Všichni jsou už v Mexiku. Tak isto nie je od veci zaradiť aj nejaké trampské pesničky, aj keď nemajú s country nič spoločné.

S pôvodnou tvorbou si veľa neužijete, v podstate nemá význam, ale keď by ste sa chceli pustiť do pôvodných piesní, skúste ich textovať v češtine. Slovenské country znie hrozne, čeština je pre country ten pravý jazyk. Ako námety si vyberajte rôzne reálie z Divokého Západu, alebo aj domestifikované veci, ktoré by mali byť pozitívne (láska k rodnej zemi, cesta domov na Vianoce, vyzdvihovanie jednoduchých, no priamych a úprimných chlapov). Country, na rozdiel od blues, nemôže mať v sebe problém a ak, tak spôsobený notorickým tuláctvom autora.

Aj interpreti musia vyzerať priamo a čestne. Speváci musia mať pevný pohľad a hlboký hlas, aj keď nemusí mať parametre Johnnyho Casha. Dôležité sú chlapácke viachlasy, bez nich to nie je ono.

Ženy v country kapele väčšinou spievajú vokály a občasné sóla, majú aj dekoratívnu funkciu. Hlas by mali mať znelý, kovový, s výrazným vibrátom.

Čo sa týka konzumentských návykov, country hudobníci pijú väčšinou pivo, ktoré im platia radostní podgurážení návštevníci.

Medzi výhody country patrí, že môžeme hrať kdekoľvek – nepotrebujeme na to ani elektrinu. Basgitarista si v takomto „unplugged“ prípade zoberie akustickú gitaru.

 

Pozri aj ďalšie diely seriálu (2001)

Ilustrácia Michal Lebovský