krestaniaTí, čo zakladajú akúkoľvek kapelu, majú niečo spoločné. Väčšinou sa to točí okolo nasledujúcich vecí: Túžba vystúpiť nad priemer, zaujať či priamo sa presláviť, dobre si zarobiť svojím koníčkom – na rozdiel od tých, ktorí prácu robia len so sebazaprením, zbaliť baby/chlapov za účelom sexu, prípadne dať zo seba von nejakú výpoveď alebo emócie.

Kresťanské kapely sú výnimka. Ich úlohou je chváliť Pána. Napokon, robili to v období gregoriánskeho chorálu, celý život to robil Bach a iní velikáni vážnej hudby, robili a robia to gospelové zbory, tak prečo by nemohli chváliť aj súčasní hudobníci. Dokonca dnes je to oveľa jednoduchšie, lebo nemusíte študovať polyfóniu a reálny štvorhlas. A v zásade nemusíte vedieť ani veľmi dobre spievať. V podstate vám na to stačí ovládanie akéhokoľvek hudobného nástroja a váš vlastný, prirodzený hlas.

Výhody: Veľmi dobrý pocit. Komunikácia s Pánom na exkluzívnej úrovni. Reálna šanca dostať sa do hitparády v špecializovanej kresťanskej rozhlasovej stanici, kde predsa len nie je taká veľká konkurencia ako v komerčných rádiách.

Nevýhody: Pre väčšinu hudobníkov, ktorí hrajú a spievajú v kresťanských kapelách – teda kresťanov – žiadne. Pokiaľ sa náhodou medzi nich dostane ateista (aj také sa stáva, veď basistov a bubeníkov je málo), musí rátať s tým, že tu si neužije veľa telesných pôžitkov s výnimkou umierneného pivka po koncerte a ani s peniazmi to asi nebude veľmi akútne.

Takže, čo potrebujeme na založenie kresťanskej skupiny? Kým hudobné štýly sú väčšinou založené na nejakom „povinnom“ inštrumentálnom obsadení s voliteľnými nástrojmi a fixných hudobných idiómoch, tu v podstate môžete siahnuť po čomkoľvek, pretože kresťanské kapely môžu byť folkové, rockové, popové, funkové, popjazzové a dokonca metalové (white metal). Neviem si predstaviť iba kresťanskú bluesovú a punkovú skupinu.

V zásade sa musíme riadiť len niekoľkými vecami:

 

Ušľachtilosť

Každá kresťanská kapela musí byť veľmi, veľmi ušľachtilá. Ušľachtilosť sa prejavuje v textovej aj hudobnej rovine. So živočíšnymi, animálnymi prvkami v hre na nástroj radšej opatrne (príklad: robustný, chrapľavý tón na tenorsaxofón radšej nie, ak, tak ľúbe tóny na sopránsaxofóne, ale flauta je vhodnejšia).

Samozrejme, tou pravou studnicou ušľachtilosti sú texty. Humor je povolený, ale iba láskavý, irónia a sarkazmus samozrejme nie. Neodporúčam často opakovať do zblbnutia texty ako „ó, náš Pán“ a podobne. Zvoľte si radšej nejaké biblické podobenstvo. Nespievajte o utrpení (golgota, stigmy, krv, muky svätcov), je to odstrašujúce – myslite aj na evanjelizátorskú funkciu vašej produkcie, ale neagitujte, aby si vás nepomýlili s jehovistami alebo inými sektami. Skôr stále nenápadne naznačujte, že vo vašej societe človek nebude mať problémy a vyhne sa pekelným nástrahám (zločiny, chamtivosť, drogy, rozvody, daňový úrad).

Niektoré pesničky sa môžu týkať tých najobyčajnejších ušľachtilostí (svieži les, rosa), ktoré tak dobre symbolizujú vašu dušu. Ďalší skvelý námet je pominuteľnosť života, pričom nezabudnite explicitne naznačiť know-how, ako sa jej vyhnúť.

 

Povinné veci

Pokiaľ nie sme propagátori white metalu (čo bola kresťanská opozícia voči black metalu), je dobré, keď budeme mať v kapele nasledujúce veci:

Speváčka – speváčky: Svieže dievčenské vokály a precítené sóla sú veľmi vítanou súčasťou kresťanskej hudby. Pokiaľ je speváčka pekná, mala by to nejako utajiť (okuliare, nemoderný účes, neforemné šaty), aby sa publikum nerozptyľovalo nepodstatnými vecami.

Mužské vokály: Najlepšie sú jasné, zvučné chlapčenské hlasy.

Flauta a/alebo husle: Tieto nástroje jednoducho do kresťanskej kapely patria, pretože ich zvuk sa nesie do výšok.

Akustická gitara: Akustická gitara musí byť, lebo jej zvuk je ušľachtilý a môžete si ju nosiť aj na stretnutia kresťanskej mládeže.

Perkusie: Ich výhodu oceníte, keď váš bubeník-ateista bude mať lukratívnejší kšeft so svojou kapelou (a, žiaľ, asi všetky budú lukratívnejšie).

 

Oblečenie

Na oblečenie sa nekladú žiadne nároky, pokiaľ je zahalená väčšina tela, je to v poriadku. Žiadne extravagancie však nie sú prípustné. Najlepšie je, keď oblečenie pôsobí tak trochu starosvetsky (kockované flanelové košele zakasané do nohavíc, koženkový opasok, vychodené semišové topánky, bundy z „plesnivej“ rifloviny a podobne). Neobliekajte sa príliš sviatočne, ste predsa mladí a veselí.

Partnerské či manželské páry v kresťanských skupinách sú časté, pričom tu nijako nehrozia riziká ako v iných, nekresťanských skupinách.

 

Pozri aj ďalšie diely seriálu (2001)

Ilustrácia Michal Lebovský