V posledných rokoch sa world music teší veľkej obľube. Nie je to svetová hudba, ako by vyplývalo z názvu, ale rôzne mixy, koktaily, špízy a guláše etnických hudieb.
Založiť kapelu world music je výhodné, lebo sa v nej dajú využiť ako hudobné nástroje rôzne suveníry, ktoré sa väčšinou iba tak bez úžitku povaľujú a lapajú prach. A to v ľubovoľných kombináciách. Napríklad v jednej kapele môžete využiť slovenskú píšťalu, balalajku, ktorú ktosi kedysi kúpil v CCCP za dva ruble dvadsať kopejok, rôzne bubienky, kastanety a podobne. Používanie detských hrkálok sa neodporúča, to prenechajte alternatívnym kapelám. Na druhej strane môžete ako klávesový nástroj použiť hocakú detskú „samohrajku“ casio a nikto sa vám nebude smiať. Dobré sú aj detské xylofóny, ktoré znejú veľmi autenticky. Využijete v podstate všetko, čo nájdete doma: trojštvrťové husle z čias ĽŠU (aj so zabudnutými znalosťami hry), gitaru po bratovi, basgitaru po otcovi, mandolínu po dedovi.
Povedzme si výhody a nevýhody zakladania kapely world music:
Výhody: Žiadna starosť so štýlovou čistotou, repertoárom. Ako to má byť, nikto nevie, tak si môžete hrať v podstate to, čo sa vám zachce.
Nevýhody: Mediálne pôsobenie je výrazne obmedzené. V tlači o vás budú písať iba v rôznych alternatívnych a intelektuálnych periodikách.
Čo hrať a inštrumentárium
Voľne si vyberáme z týchto vplyvov: hudba indická, orientálna, židovská, arabská, kubánska, brazílska, španielske flamenco, reggae, blues, trávnice a podobne. Nič nie je zakázané, čím divokejšia kombinácia (napr. sitar – cimbal – fujara – dídžej), tým lepšie. Na úvod nemusíte mať zvládnutý žiaden z vplyvov, nejaké typické fóry pochytíte rýchlo.
Kým harmonické a melodické nástroje v skupine world music môžu a nemusia byť, bez jednej skupiny inštrumentov si nezaworldmuzicírujete: sú to perkusie. Možností je veľa. Bongá, kongá, tamburína, rumbagule. V poslednom čase sú populárne africké bubienky djambe pohárového tvaru, ktoré používajú rôzni žobraví bubienkari. Pokiaľ by ste chceli zobrať do kapely takéhoto týpka, upozorňujem na základné a nemenné pravidlo. Z bubienkara nikdy nebude perkusionista, ako z viacerých bubienkarov nikdy nebude kapela. Radšej sa naučte hrať na perkusie sami. Nebojte sa, nie je to ťažké, v podstate nepotrebujete ani rytmus, lebo v tom sa aj tak nikto nevyzná.
Iné nástroje môžeme dopĺňať podľa aktuálnych zásob, dobré je, keď je basa, lebo basa tvrdí aj world music a pokiaľ tvrdiť neviete, dajú sa robiť aspoň zaujímavé glisandá.
Pokiaľ to viete, môžete zaangažovať aj komputeristu alebo dídžeja. V takom prípade nastane mocný prienik kultúr, ale musíte si osvojiť výrazy ako chill-out, párty a podobne. V prípade, že hráte na nejakej párty s elektronickými kolegami, hrajte zásadne relaxačnú hudbu. Pomaly sa hrá lepšie ako rýchlo.
Spev a texty
World sa dá robiť aj inštrumentálne, ale ten správny worldrive dostane, až keď sa odhodláte spievať. S textami si nemusíte robiť problémy, používajte svoje vlastné varianty afrických dialektov a podobne. Jediné slovo, ktorému by malo byť rozumieť, je „Afrika“, prípadne „freedom“. Dobré je používať čo najviac onomatopoických (zvukomalebných) fráz a citosloviec. V prípade, že máte aj prvky reggae, tak aj „positive“ a „good vibrations“. Zbory sú dôležité, ale ladiť nemusíte, lebo prírodné národy nemajú európske temperované ladenie. Tak ho nemusíte uznávať ani vy.
Výzor
Pokiaľ sa budete dostatočne pestro obliekať a zaujímavo hýbať, budete ozdobou každého festivalu. Pokiaľ máte speváčku, nemala by byť pekná v európskom zmysle, ale v zmysle estetiky prírodných národov. Speváčky nepoužívajú depilačné prostriedky. Chlapci by nemali byť ostrihaní a oholení, dready sú žiaduce (ale nie celá kapela, tak sa musíte dohodnúť). Ďalej sa odporúčajú korálky, náramky, prírodné materiály, batiky, suknice (aj pre mužov), tuniky, židovské čiapočky. Dávajte si pozor, aby vaše oblečenie neobsahovalo plasty a suché zipsy. Batôžky sú povinné a zásadne také farebné vyšívané. Pred vystúpením si ho dajte dolu a položte na viditeľné miesto na pódiu. Je výborné, ak zoženiete nejakého černocha alebo iného exotického človeka. Ten nemusí robiť nič, iba sa hýbať a vyzerať.
Filozofia
Stále hovorte o globálnej dedine, o tom, že hudba je len jedna, o hľadaní spoločného jazyka. O tom, že európska kultúra je mŕtva a potrebuje oživovacie injekcie, lebo inak sa zadusí vo vlastných výlučkoch, o návrate ku koreňom, aj keď ani pánboh nevie, čo sú tie korene zač. Hlásajte návrat k prirodzenosti, buďte pokojní a stále sa usmievajte. V sexuálnych vzťahoch buďte otvorení, ale konzervatívni, radšej heterosexuálni.
Váš svetonázor by mal byť kombináciou budhizmu, rastafariánstva, panteizmu, vegetariánstva, ezoteriky a filozofie greenpeace. Prípadne si nájdite niečo sami. Voodoo a pravoslávie však neodporúčam.
Doplnkové aktivity
Internet a mobilnú komunikáciu odmietajte, ale používajte. Alkohol odmietajte a nepožívajte s výnimkou desaťstupňového piva, ktoré je prijateľnejšie ako cola. Osvojte si pozitívny vzťah ku cannabisu, ktorý nazývajte zásadne ganja. Keď sa trochu zhulíte, uvidíte, ako dobre budete hrať. Teda, ide výlučne o subjektívny pocit, ale ten je rozhodujúci.
Pozri aj ďalšie diely seriálu (2001)
Ilustrácia Michal Lebovský