Profesionálne píšem od roku 1986. Od januára 2022 som súčasťou redakcie časopisu .týždeň.

  • Publikoval som v množstve médií, niektoré som aj spoluvytváral ako redaktor (sú uznačené boldom). Chronologicky: Populár, Hudobný život, Smena, Slniečko, Kultúrny život, Dotyky, RAK, Harmonia, Internet 4 U, Chip Plus, Kankán, Playboy, PC Space, inZine, Watt, Domino Fórum, Reflex, Nota Bene, .týždeň, Hudba, Muzikus, Harmonie, SME, Blog Brightminds, Aktuality.sk, Príbehy 20. storočia a mnohé ďalšie. Od roku 2022 som súčasťou redakčného tímu .týždňa.
  • Som držiteľom Výročnej ceny Akadémie slovenskej populárnej hudby (tzv. „slovenskej Grammy“, predchodcu Aurela) za publicistickú a editorskú činnosť.
  • V roku 2011 som bol nominovaný na novinársku cenu za cyklus reportáží Miesta literatúry.

 

napísal som 5 kníh

 

DEŽO URSINY – PEVNINY A VRCHY

V decembri 1997 mala premiéru kniha Dežo Ursiny – Pevniny a vrchy. V roku 2000 vyšla v druhom vydaní a v roku 2012 v treťom rozšírenom vydaní (Slovart). Dokopy sa predalo asi viac ako 10-tisíc kusov. 

 

JARO FILIP – ČLOVEK HROMADNÉHO VÝSKYTU

V roku 2002 mi vyšla druhá kniha Jaro Filip – človek hromadného výskytu (Slovart). Predalo sa z nej vyše 4000 výtlačkov.

Tu sú úryvky z recenzií k mojim prvým dvom knihám.

 

COLLEGIUM MUSICUM

V roku 2007 mi vyšla tretia kniha Collegium Musicum (Slovart). Tu sú nejaké recenzie.

 

DŽEZÁKY – DOBA A SCÉNA

V roku 2015 vyšla výpravná publikácia Džezáky – doba a scéna, ktorej nepíšúci spoluautor je Peter Lipa. Tu je recenzia, ktorú napísal Jozef Kuric.

 

MARIÁN VARGA: NEBO, PEKLO, RAJ

Kniha vyšla v decembri 2023 a napísali sme ju so spoluautorkou Jankou Vargovou. Množstvo Mariánových blízkych ľudí vám porozpráva veľa o jeho živote, pocitoch a odkrýva sa nám aj Mariánove najhlbšie vnútro. Kniha je doplnená množstvom dobových dokumentov. Text na prebale:

Marián Varga si pre svoje skladby či albumy rád požičiaval názvy obľúbených literárnych diel, spomeňme aspoň Ulicu plnú plášťov do dažďa, Nesmierny smútok hotelovej izby alebo Speak, Memory. My sme sa ním inšpirovali.

Dôvody, prečo sme si pre knihu o Mariánovi požičali názov románu Julia Cortázara Nebo, peklo, raj, sú najmenej dva: on sa k nemu celý život opakovane vracal a naša kniha je tak ako Cortázarovo dielo viacvrstvový záznam, ktorý z rôznych uhlov a vzdialeností nasvecuje „hlavného hrdinu”.

Táto neautorizovaná, zato však mimoriadne živá biografia Mariána Vargu je zostavená z množstva rozhovorov, fikcií, anekdot, ale predovšetkým autentických minipríbehov od jeho spolupútnikov, ľudí, ktorí spoluvytvárali Mariánov svet a priamo sa dotýkali jeho zložitej, no charizmatickej osobnosti. Osobnosti, ktorá bola za života právom aj neprávom opradená legendami, pretože v plnej miere zakúsila svoje nebo, peklo i raj.

Pozri napríklad aj: https://kultura.pravda.sk/kniha/clanok/697840-marian-varga-bol-prvolezec-v-novej-knihe-je-ako-zivy/ 

Knihu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia